Antreprenorii care angajează o femeie victimă a violenței domestice sau victimă a traficului de persoane, în condiții de confidențialitate totală, primesc de la stat o subvenție de 2.250 de lei pe lună, a afirmat Alina Gorghiu, președinta Comisiei speciale comune a Camerei Deputaților şi Senatului „România fără violență domestică”, în cadrul evenimentului Caravana Națională a Egalității #WeAreHalf, organizat de Asociația Solidaritate și Egalitate.
”Statul român are de o lună și jumătate, două luni, o altă lege foarte bună conform căreia orice antreprenor care angajează o femeie victimă a violenței domestice sau victimă a traficului de persoane, în condiții de confidențialitate totală, primește de la stat o subvenție de 2.250 de lei pe lună. Lumea încă nu știe de această oportunitate, antreprenorii nu cunosc că au această posibilitate. Pentru că o femeie angajată de un antreprenor înseamnă oxigenul de care are nevoie să plece de acasă sau să prindă curaj să ceară ordin de protecție provizoriu până când definitivează instanța ordinul de protecție, astfel încât agresorul să fie ținut departe de domiciliul ei”, a afirmat Alina Gorghiu.
Asociația Solidaritate și Egalitate, în colaborare cu Asociația Furnizorilor de Servicii de Resurse Umane (AFSRU), a lansat hotline-ul național #WeAreHalf, prima inițiativă din România creată special pentru femeile care își caută un loc de muncă. Numărul este apelabil la 0800 080 007 sau 0751 545 454, de luni până vineri, între 09:00 și 18:00. Proiectul este realizat de Asociația Solidaritate și Egalitate, în colaborare cu Asociația Furnizorilor de Servicii de Resurse Umane (AFSRU). Accesarea serviciului este complet gratuită și oferă femeilor servicii individuale de consiliere, care includ recomandări de carieră, reconversie profesională, tehnici de interviu și redactare a CV-ului, precum și oportunități reale de angajare prin colaborarea directă cu toți membrii AFSRU.
„Ne-am dorit și am reușit ca, prin intermediul Hotline-ului național #WeAreHalf, să oferim șanse reale femeilor care doresc să își găsească un loc de muncă sau un job mai bun. Este o inițiativă prin care contribuim cu adevărat la creșterea prezenței femeilor pe piața muncii din România, care este încă dominată de bărbați. Nu ne vom opri aici și vom duce mai departe campania noastră de promovare a egalității de șanse în toată țara și la nivelul întregii societăți, pentru că noi credem cu tărie că fiecare femeie are dreptul la independență, la recunoaștere și la șansa de a-și construi propriul drum. Nu este doar un drept, ci o necesitate pentru progresul României”, a explicat Mihaela Tudor, antreprenoare în serie, fondatoarea mișcării naționale #WeAreHalf și lider în comunicare.
Evenimentul a inclus mai multe paneluri tematice. Astfel, unul dintre punctele de atracție a fost reprezentat de „Atelierul de Șanse Reale”, în cadrul căruia specialiști în recrutare au oferit informații, soluții concrete și recomandări în pregătirea CV-ului și a interviului de angajare în cadrul unor sesiuni de consiliere de grup și suport personalizat.
În cadrul panelului „Dincolo de stereotipuri”, au participat Elena Lotrean, consul onorific al Finlandei, profesor, trainer, fondator al Școlii Româno-Finlandeze ERI Sibiu și antreprenoare în serie, Patrick Moleins, general manager Somarest, și Melania Mirea, Head of Business Development BCR, care au împărtășit audienței lecțiile desprinse din experiențele personale și inițiativele demarate.
Un al doilea panel a fost dedicat „Femeilor care schimbă comunități” și le-a avut ca invitate pe Cătălina Costache, director executiv al Fundației Polisano, și Ana Lupu, fondatoarea BNI Sibiu. Un moment emoționat a fost reprezentat de sesiunea „Letters to My Younger Self – Ce ai fi vrut să știi acum 20 de ani?”, în cadrul căruia Roxana Popescu, general manager AVON România și Moldova, Rocsana Borda, managing partner al Briliant Hotel Staff, și Camelia Proca, fondatoare ALEG, au vorbit despre transformare personală și profesională și încrederea care se clădește în timp.